Embed

Dışişleri'nden 'kimyasal silah' iddialarına ret !

Türkiye'nin terör örgütüne karşı kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, bu tür iddiaların terör örgütünün amaçlarına hizmet ettiğini savundu.

Türkiye'nin terör örgütüne karşı kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, "Bu tür uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendirme gayretleri sonuç itibarıyla terör örgütünün amaçlarına hizmet etmektedir" dedi.

Türkiye;ye dost ve müttefik ülkeler başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun, bu gibi dezenformasyon faaliyetlerinin bilincinde olmasının önem taşıdığını vurgulayan sözcü, "Söz konusu iddiaların asılsız olduğunu vurgulamaya gerek duymuyorum" dedi. Ünal, şöyle devam etti:

"Ülkemizin kimyasal silah kullanmış olabileceğine dair iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. 1997 yılından bu yana Kimyasal Silahlar Sözleşmesi;ne taraf olan ülkemiz, kimyasal silah üretmemekte, bulundurmamakta ve kullanmamaktadır. Terör örgütünün iddialarına en küçük şekilde de olsa itibar edenler aslında arzuladıkları takdirde konunun denetimiyle ilgili uluslararası kuruluşlardan bilgi alabilirler.

Bu tür iddiaların ortaya atılmış olması PKK terör örgütünün, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele alanında hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde yürüttüğü üstün çabaları saptırma arayışında olduğunu göstermektedir. Ayrıca ülkemizde demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla atılan adımlardan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha ortaya koymaktadır."

AA

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !