Embed

Hacıbektaş'a festival ziyaretçisi akını !

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesi, 16-18 Ağustos'taki ''47. ulusal, 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri''ni izlemeye gelenleri ağırlamaya başladı.

 

Etkinlikler için ilçeye gelenler, Hacı Bektaş Veli'nin türbesinin de bulunduğu müzeyi ziyaret edip, kutsallığına inanılan ''Aslanlı Çeşme''den su içiyorlar.

Hacı Bektaş Veli'nin, yaşadığı dönemde haksız yere suçlandığı bir olayla ilgili gökten indiğine inanılan 5 adet büyük taş parçasının bulunduğu Beştaşlar bölgesini ziyaret edenler, burada çeşitli dileklerde bulunuyor.

Çilehane bölgesindeki ''Delikli Taş'' da en çok ziyaret edilen mekanlardan. İnanca göre, mağaraya girip, üst tarafa açılan delikten çıkmayı başaranlar, ''günahlarından arınmış'' sayılıyor.

Nüfusu 5 bin 300 olan ilçe, etkinliklerin düzenlendiği günlerde on binlerce kişinin akınına uğruyor. Şişli Belediyesi ile çeşitli dernek ve vakıflar, ilçeye gelenlerin konaklamaları için 300'den fazla çadır kurdu.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılmasının beklendiği, çeşitli panel ve konferansların da verileceği etkinliklere, Arnavutluk, Irak ve Suriye'den de katılım olacağı belirtildi.

AA

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !